استراحت در بستر (بخش دوم)

  • چهارشنبه 17 مهر 1392

مقالات => پیام های بهداشتی

استراحت در بستر    (بخش دوم)

استراحت در بستر

بخش دوم                                                                                                            سپیده زرین کفش

عوارض جانبی استراحت در بستر

وقتی در دوران بارداری، خانم باردار در بستر استراحت می کند، دچار درد مفصل و مرده دردهای ماهیچه ای می شود. استراحت در بستر سبب افزایش احتمال لخته شدن خون، به ویژه در سیاه رگ های پا می گردد. نگرانی دیگری که در این زمینه وجود خواهد داشت ، کاهش توده استخوان ها است.

از نظر عاطفی نیز ، خانم باردار احساس محدود شدن و تنهایی می کند. تغییرات خلق، احساس گناه ، اضطراب و افسردگی شایع است و در همسر نیز ممکن است همین حالات به وجود آید . غالباً مراقبت از کودک دیگر، یکی از علت های اصلی استرس است و کودک نیز ممکن است دچار ترس شده و حالت درهمی داشته باشد. اگر به علت عوارض بارداری، خانم حامله کار هم نتواند بکند، مسایل مالی نیز مزید بر علت خواهد شد.

بعد از زایمان، آثار از بین رفتن شرظی شدن عضلات و قلب و عروق ممکن است ادامه یافته وسبب کند شدن شتاب مادر در سیر انجام فعالیت های معمولی گردد.

آشنایی با قواعد

در صورتی که پزشک ، توصیه به استراحت در بستر در دوران بارداری کرده باشد برای اطمینان از درک قواعد کار باید جواب سوالات بسیاری را بداند.

زمان بندی. چرا به استراحت در بستر نیاز است؟ دوره استراحت از چه زمانی آغاز می شود؟ در صورت بهبود نشانه ها، آیا محدودیت ها برداشته خواهد شد؟

وضعیت . آیا می توان نشست؟ چه مدت می توان نشست؟ وقت دراز کشیدن، آیا باید در وضع خاصی ماند؟ برای پیشگیری از لخته شدن خون چه کا ر می توان کرد؟

بهداشت شخصی. آیا می توان به دستشویی رفت، حمام کرد یا موها را شست؟

فعالیت. آیا می توان نشست و غذا خورد . آیا می توان لباس شست و سایر کارهای سبک منزل را انجام داد؟ آیا می توان رانندگی کرد؟ آیا می توان ورزش های ملایم و سبک انجام داد؟

نزدیکی.آیا می توان نزدیکی کرد؟

باید بهترین بود

باید به یادداشت که هر روز استراحت در بستر در دوران بارداری، یک روز به زمان بارداری نزدیک شدن است. به این جهت باید نکات زیر را به یاد داشت:

سازماندهی.باید مطمئن بود آنچه مورد نیاز است مثل تلفن، لپ تاپ کامپیوتر، یا سایر وسایل الکترونیکی، میان وعده های سالم، دستمال، نرم کننده لب، کرم دست، لگن، ریموت کنترل، کتاب و مجله، لوازم التحریر و بالش و پتوی اضافی در دسترس باشد.

کنار گذاشتن دلتنگی. می توان به دوستان نامه نوشت. آلبوم عکس های خانوادگی را مشاهده کرد. برای نوزادی که در راه است دستکش بافت. کتاب خواند. برای زایمان آسان تکنیک های تن آرامی را آموخت. فهرست غذایی و خرید هفتگی را ترتیب داد. پرداخت و دریافت و هزینه های زندگی را با میزان در آمد تراز کرد. با اینترنت و به صورت آنلاین برای نوزاد خرید کرد.

انعطاف پذیر بودن. در صورت موافقت پزشک زمانی را هم برای انجام تمرین های کششی یا تمرین های ملایم کنار گذاشت.

پذیرش کمک. وقتی دوستان و عزیزان می پرسند چه کاری می توانند انجام دهند، باید فهرستی آماده از کارهای خاص در دست داشت، مثل آب دادن گیاهان، خریدهای منزل، جابه جا کردن وسایل ، پاک کردن حمام، بردن کودکان دیگر به پارک یا حتی فقط نشستن در کنار خانم باردار.

سازش دادن کودکان دیگر با شرایط موجود. در صورتی که خانم باردار فرزندان دیگری هم داشته باشد، برای ثبات بیشتر این کودکان می توان صبح ها کودک یا کودکان را به شخص مطمئن دیگری سپرد و یا از عمه و خاله خواست مسوولیت آوردن و بردن کودک به دبستان را بر عهده بگیرند و آخر هفته ها به دیدار پدر بزرگ و مادر بزرگ ببرند. به کودکان باید تفهیم کرد که مدتی لازم است مادر در بستر استراحت کند تا نوزادش سالم به دنیا بیاید. مادر و کودک می توانند فعالیت های آرام مانند خواندن کتاب ، نقاشی و رنگ آمیزی و تماشای فیلم را با هم انجام دهند.

استفاده از پشتیبان. بعضی روزها از روزهای دیگر بهتر است . برای حفظ باز خورد مثبت باید با مادران دیگری که در بستر استراحت می کنند ارتباط داشت. در این مورد باید گروه های حمایتی تشکیل داد و در صورت امکان از اینترنت برای تشکیل گروه های حمایتی سود برد.

 در انتظار چالش های عاطفی بودن. باید ترس ها، امیدها، و بیم ها را با همسر شریک شد و دردل دوست به هر حیله رهی باید کرد. همیشه باید ارتباط با همسر را حفظ کرد.

در صورتی که تنهایی یا  واماندگی استراحت در بستر بیش از آن مقداری باشد که قابل تحمل است می توان از پزشک یا مشاوران روانی کمک گرفت باید به یاد داشت که استراحت در بستر ابدی نیست. باید به سالم ماندن و در آغوش کشیدن نوزاد آینده توجه داشت.

√و نیز نگاه کنید به:

آبله مرغان و بارداری

بی اشتهایی دوران بارداری

طول گردن زهدان

سقط جنین زودرس و استرس

بواسیر در بارداری

کمی مایع آمنیوتیک

گردن زهدان نارسامنابع

1-    آنچه باید زنان باردار بدانند دکتر فرخ سیف بهزاد چاپ یازدهم 1382 انتشارات جانزاده

2-     شش تمرین برای زایمان آسان به اهتمام دکتر فرخ سیف بهزاد چاپ اول 1378

3-      High blood pressure during pregnancy. American Congress of Obstetricians and Gynecologists. http://www.acog.org/publications/patient_education/bp034.cfm. Accessed Jan. 18, 2011.

4-      Morgan MA, et al. Obstetrician-gynecologists' screening and management of preterm birth. Obstetrics and Gynecology. 2008;112:35.

5-      Fox NS, et al. The recommendation for bed rest in the setting of arrested preterm labor and premature rupture of membranes. American Journal of Obstetrics and Gynecology. 2009;200:165e1.

6-      Norwitz ER. Prevention of spontaneous preterm birth. http://www.uptodate.com/home/index.html. Accessed Jan. 18, 2011.

7-      Smith V, et al. A systematic review and quality assessment of systematic reviews of randomised trials of interventions for preventing and treating preterm birth. European Journal of Obstetrics and Gynecology and Reproductive Biology. 2009;142:3.

8-      Johnson JR, et al. Cervical insufficiency. http://www.uptodate.com/home/index.html. Accessed Jan. 18, 2011.

9-      Kaji T, et al. Effect of bed rest during pregnancy on bone turnover markers in pregnant and postpartum women. Bone. 2007;40:1088.

10-  Healthy pregnancy. The National Women's Health Information Center. http://www.womenshealth.gov/pregnancy/you-are-pregnant/pregnancy-complications.cfm. Accessed Jan. 18, 2011.

11-  Crowther CA, et al. Hospitalisation and bed rest for multiple pregnancy. Cochrane Database of Systematic Reviews. 2010; CD000110. http://www2.cochrane.og/reviews. Accessed Feb. 18, 2011.

12-  Sciscione AC. Maternal activity restriction and the prevention of preterm birth. American Journal of Obstetrics & Gynecology. 2010;202:232e1.

13-  Sosa C, et al. Bed rest in singleton pregnancies for preventing preterm birth. Cochrane Database of Systematic Reviews. 2004; CD003581.

14-  Treating preterm labor. March of Dimes. http://www.marchofdimes.com/pregnancy/pretermlabor_treating.html. Accessed Feb. 18, 2011.

15-  Harms RW (expert opinion). Mayo Clinic, Rochester, Minn. Feb. 23, 2011.

 

 

 

ارسال نظر

ارسال